Lekarze rodzinni bardzo często spotykają w swoim gabinecie pacjentów ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Nie od razu trzeba przepisywać lekarstwa. Na początku warto zasugerować pacjentowi zmianę diety i wdrożenie w życie aktywności fizycznej.
Mięso czy bez mięsa?
Nie jest tajemnicą, że osoby na diecie wegetariańskiej i wegańskiej raczej nie mają problemu ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Dlatego też można obwiniać mięso i produkty odzwierzęce, spożywane w nadmiarze, o wpływ na wysoki cholesterol u ludzi. Dlatego też, dla pacjentów walczących ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu, świetna będzie dieta wegetariańska albo przynajmniej jej elementy. Nie trzeba jeść mięsa codziennie. Warto, aby przynajmniej kilka dni w tygodni stały się dniami bez mięsa. Zamiast tego można zaproponować pacjentowi soczewicę, ciecierzycę i inne rośliny strączkowe, które wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu.
Owoce i warzywa
Pokarmy obniżające cholesterol to także owoce i warzywa. Światowa Organizacja Zdrowia radzi, aby warzywa i owoce spożywać codziennie. Powinny być to produkty w nieprzetworzonej formie, ponieważ wtedy zachowują one najwięcej wartości i składników odżywczych. Należy raczej zjeść jabłko i pomarańcze, a nie wypić sok pomarańczowy kupiony w sklepie. Również dżem owocowy zjedzony na śniadanie niekoniecznie zalicza się do jednej z pięciu porcji warzyw i owoców, które powinny być każdego dnia spożywane. Warto zadbać o to, aby na talerzu pojawiały się składniki ekologiczne, z gospodarstw, gdzie szanuje się naturę i jej zasady.
Zalecenia lekarzy rodzinnych
Lekarze rodzinni często spotykają się z lekceważącym podejściem pacjentów do swojego zdrowia. Pacjenci bardzo często proszą o lekarstwa, jednak zupełnie nie stosują się do zaleceń związanych z dietą i aktywnością fizyczną. Tymczasem lekarze rodzinni przechodzą szkolenia i kursy, aby jak najlepiej doradzać swoim pacjentom w tej dziedzinie. Wysoki poziom cholesterolu w połączeniu z wysokim poziomem trójglicerydów może doprowadzić do miażdżycy i innych poważnych problemów kardiologicznych. Dlatego też warto podjąć walkę o obniżenie poziomu cholesterolu. Naturalne metody mogą okazać się wystarczające, jeżeli jednak wyniki badań laboratoryjnych nie poprawiają się w miarę upływu czasu, trzeba zastosować leczenie farmakologiczne. Usunięcie ze swojej diety mięsa, jedzenie większej ilości warzyw i owoców, aktywność fizyczna i zdrowy sen bardzo szybko spowodują poprawę samopoczucia pacjenta.