Bolesny łokieć może oznaczać chorobę określaną jako łokieć tenisisty. Czym dokładnie się ona charakteryzuje? W jaki sposób można ją rozpoznać? Jak przebiega jej leczenie?
Czym jest łokieć tenisisty?
Łokieć tenisisty, znany również jako zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej, jest rodzajem powtarzającego się zespołu przeciążeniowego, który wpływa na ścięgna i mięśnie znajdujące się w okolicy łokcia.
Pomimo swojej nazwy ta dolegliwość może wystąpić u każdego, nie tylko u tenisistów, natomiast bardzo często dotyczy osób grających w tenisa.
Łokieć tenisisty – jak rozpoznać chorobę?
Dolegliwość ta może powodować pojawienie się różnych objawów koncentrujących się najczęściej w okolicy łokcia.
Objawy łokcia tenisisty mogą obejmować:
- ból lub tkliwość po zewnętrznej stronie łokcia
- ból nasilający się przy pewnych ruchach, takich jak chwytanie lub skręcanie
- osłabiony chwyt
- trudności w podnoszeniu przedmiotów
W ciężkich przypadkach ból może promieniować do przedramienia i nadgarstka, powodując w ten sposób problemy z codziennym funkcjonowaniem.
Jakie są przyczyny łokcia tenisisty?
Dokładna przyczyna łokcia tenisisty nie jest znana, ale uważa się, że jest związana z nadużywaniem i powtarzalnym obciążeniem ścięgien i mięśni, które doczepione są do nadkłykcia bocznego. Niektóre typowe przyczyny rozwoju łokcia tenisisty obejmują:
- Powtarzające się ruchy – wykonywanie powtarzalnych ruchów nadgarstka i przedramienia, takich jak gra w tenisa, golfa lub używanie myszy komputerowej.
- Wiek – łokieć tenisisty występuje częściej u osób w wieku od 30 do 50 lat.
- Zawód – osoby wykonujące pracę fizyczną, takie jak stolarze, malarze, mogą być bardziej narażone na rozwój tej dolegliwości z powodu powtarzalnych ruchów związanych z ich pracą.
- Nieprawidłowe noszenie ciężarów – noszenie ich przy wyprostowanych łokciach może zwiększać ryzyko choroby.
- Genetyka – niektóre osoby mogą mieć większe ryzyko rozwoju łokcia tenisisty ze względu na swoje obciążenie genetyczne.
- Inne schorzenia – ryzyko zwiększa przede wszystkim reumatoidalne zapalenie stawów.
W razie pojawienia się dolegliwości konieczny może być dobry ortopeda Oświęcim to jedno z miast, w którym można skorzystać z pomocy lekarzy ortopedów. Specjalista może wtedy wykonać wywiad z pacjentem i jego badanie, aby zalecić właściwe postępowanie w tej chorobie.
Jak leczy się łokieć tenisisty?
Metody leczenia łokcia tenisisty są zróżnicowane i dobierane są one w zależności od stopnia zaawansowania tej choroby.
Przede wszystkim zaleca się odpoczynek oraz stosowanie zimnych okładów, na przykład z lodu w celu minimalizacji objawów. Wielu osobom pomagają też opaski uciskowe noszone na przedramieniu.
Również rekomenduje się masaże, fizjoterapię, niesteroidowe leki przeciwzapalne i zastrzyki z kortykosteroidów, które wykonuje ortopeda w swoim gabinecie.
W niektórych przypadkach może być konieczna operacja w celu naprawy uszkodzonych ścięgien.
Zaleca się również minimalizację ruchów nadgarstka i przedramienia, używanie ergonomicznego sprzętu oraz rozgrzewkę i rozciąganie przed aktywnością, co pozwala zredukować dolegliwości.