Owoce pełnią w naszej diecie niezwykle ważną rolę. Oprócz walorów smakowych, dostarczają nam cały szereg niezbędnych witamin i minerałów. Każdego dnia powinniśmy spożywać przynajmniej trzy porcje owoców. Istnieje spora grupa osób, które postanowiły, że owoce będą, przez określony czas lub nawet na stałe, stanowić główną i jedyną grupę produktów spożywczych. Osoby, które decydują się na chwilową dietę owocową, bardzo często stosują ją w ramach oczyszczenia organizmu. Inni, dla których dieta owocowa jest codziennym sposobem żywienia, nazywani są frutarianami.
Zobacz także: Dieta kokosowa – co wolno jeść, a co jest niedozwolone?
Dieta owocowa – oczyszczanie organizmu
Dieta owocowa stosowana przez określony okres czasu jest świetnym sposobem na oczyszczenie organizmu z toksyn i uzupełnienie deficytu witaminowego. Owoce są bowiem najlepszym źródłem witamin i minerałów, a do tego pysznie smakują. Dieta owocowa może przybrać formę owocowych sałatek, soków, musów czy smoothie. Ważne jest jednak, aby pamiętać, jak w prawidłowy sposób łączyć owoce. Może się zdarzyć, że nietrafione kombinacje, na przykład w sokach czy smoothie, objawiać się będą przykrymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Najlepiej jest przyjąć zasadę, że jeden owocowy posiłek będzie zawierał trzy rodzaje owoców z tej samej grupy.
Czym jest frutarianizm?
W Internecie łatwo można znaleźć osoby, które eksperymentują na sobie z różnymi dietami. Ciekawą grupą są tak zwani frutarianie, czyli osoby, których codzienna dieta opiera się wyłącznie na owocach. Jest to całkiem nowy trend, dlatego trudno jest przewidzieć, jakie są skutki długotrwałego stosowania diety owocowej. Frutarianie twierdzą, że dieta owocowa jest w stanie w stu procentach pokryć dzienne zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Dietetycy z kolei podchodzą do tak restrykcyjnej diety bardzo sceptycznie, twierdząc, że owoce powinny być uzupełnieniem diety, a nie jej podstawą.
Zobacz także: Dieta grejpfrutowa – kiedy warto ją stosować?
Czy dieta owocowa jest zdrowa?
Wprowadzenie większej ilości owoców do swojej diety z pewnością przyniesie sporo korzyści. Owoce są przecież pyszne, pełne witamin i minerałów. Czy zatem dieta owocowa może w jakiś sposób szkodzić? Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, to prawidłowe połączenie różnych owoców, z uwzględnieniem ich poziomu kwasowości. Zasada jest bardzo prosta i polega na tym, aby nie łączyć owoców słodkich i kwaśnych w jednym posiłku. Jeśli zdecydujemy się na takie połącznie, możemy spodziewać się przykrych dolegliwości żołądkowych. Oprócz tego warto pamiętać, że owoce powinny stanowić element diety, a nie jej podstawę.