Dieta jajeczna jest niskowęglowodanową monodietą. W menu przeważają jajka, uzupełnione sałatką lub niektórymi owocami oraz – w mniej restrykcyjnej wersji – chudym mięsem i rybami. Celem jest pobudzenie spalania tłuszczu poprzez niskie spożycie węglowodanów.
Na czym polega dieta jajeczna?
W diecie jajecznej głównym przedmiotem spożycia pokarmu jest pożywienie, które nadało diecie nazwę – jajka. Codziennie należy zjadać od sześciu do dziesięciu sztuk, z sałatką bez dressingu lub w towarzystwie jabłka albo grejpfruta. Ponadto pije się napoje, które nie zawierają kalorii, takie jak herbata ziołowa i woda. Optymalną ilością jest spożywanie dziennie dwóch litrów płynu, sześciu do ośmiu jaj i trzystu gramów sałaty lub owoców.
Co to jest ketoza?
Dieta jajeczna wykorzystuje zasadę ketozy. Oznacza to, że gdy spożycie węglowodanów jest bardzo niskie, organizm zaczyna wytwarzać tak zwane ketony – rodzaj węglowodanów zastępczych, aby móc dalej dostarczać energię. Aby wyprodukować ketony, atakuje własne złogi tłuszczu w organizmie. To prowadzi do szybkiej utraty wagi. Wysoka zawartość białka syci, więc podczas stosowania diety jajecznej nie odczuwa się głodu.
Efekty monodiety jajecznej
Dzięki diecie jajecznej można szybko stracić zbędne kilogramy. Wynika to głównie z niskiego dziennego spożycia kalorii.
Białko trawi się powoli, tym samym uczucie sytości po posiłku utrzymuje się długo.
Dieta jest niedroga, ponieważ je się w szczególności jajka. Utrzymanie diety jest również łatwe, ponieważ nie trzeba przestrzegać żadnych skomplikowanych wytycznych i ważyć porcji.
Zobacz także: Dieta South Beach czyli jak schudnąć skutecznie i zdrowo?
Możliwe zagrożenia
Spożycie cholesterolu w diecie jajecznej jest bardzo wysokie i wielokrotnie przekracza zalecane wartości. Jeśli jest stosowana zbyt długo, istnieje również ryzyko niedoborów witamin i minerałów, gdyż dieta jest mało zróżnicowana.
W przypadku powrotu do normalnej diety, bardzo prawdopodobny jest efekt jo-jo, tak więc utrata masy ciała w wyniku diety jajecznej może nie trwać zbyt długo.
Taka dieta powinna być stosowana tylko przez zdrowych ludzi. Nie powinna trwać więcej niż kilka dni.
Jajko na śniadanie zapewnia sytość dłużej niż na przykład kajzerka, a tym samym może przyczynić się do utraty wagi. Jednak spożywanie prawie wyłącznie jajek przez dłuższy czas prowadzi do objawów niedoboru składników odżywczych.
Zdrowe odżywianie i regularne ćwiczenia są pod każdym względem bardziej sensowne i efektywniejsze dla długotrwałej utraty wagi niż szybki pozbycie się kilku kilogramów dzięki monodiecie opartej na jajkach.