Nie każdy może ćwiczyć na siłowni. Czasami powodem jest brak wystarczającego czasu, innym natomiast przeciwwskazania pod kątem zdrowotnym. W jaki sposób można zastąpić ćwiczenia odbywające się na siłowni? Poznaj nasze propozycje!
Kiedy nie można ćwiczyć na siłowni?
Zwykle przyczyną braku możliwości ćwiczenia na siłowni jest brak czasu, jaki jest do tego potrzebny. By osiągnąć odpowiednie efektu, trzeba regularnie odwiedzać siłownię, co w przypadku pracy czy opieki nad dzieckiem lub innymi osobami nie zawsze jest możliwe.
Także ćwiczenia na siłowni nie zawsze są zalecane z punktu widzenia zdrowotnego, ponieważ są one zwykle dość forsowne. Wobec tego osoby z dolegliwościami stawów, po urazach, w trakcie rehabilitacji nie zawsze mogą korzystać z takich aktywności fizycznych.
Jak zastąpić trening na siłowni?
Treningi na siłowni mogą być zastąpione różnymi rodzajami aktywności fizycznej. Co warto wziąć wtedy pod uwagę?
Istnieje wiele alternatyw dla tradycyjnego treningu na siłowni, w tym:
- Ćwiczenia z ciężarem ciała, takie jak pompki, przysiady czy wypady,
- Ćwiczenia oporowe,
- Zajęcia na świeżym powietrzu, takie jak bieganie, piesze wycieczki lub jazda na rowerze,
- Joga i pilates dla poprawy elastyczności i równowagi ciała,
- Pływanie dla treningu całego ciała,
- Treningi HIIT (trening interwałowy o wysokiej intensywności) prowadzone na wewnątrz lub w domu,
- Ćwiczenia w domu, na przykład prowadzone z użyciem hantli,
- Sporty zespołowe, takie jak koszykówka, piłka nożna czy siatkówka.
EMS – alternatywa dla treningów na siłowni
Trening z elektrostymulacją (EMS – Electrical Muscle Stimulation) to kolejna alternatywa dla tradycyjnego treningu na siłowni. Polega na wykorzystaniu impulsów elektrycznych do stymulacji mięśni, co powoduje skurcze i dzięki temu wpływa na ich większą siłę, pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej oraz dolegliwości mięśniowych.
Taki trening EMS jest wykonywany przy użyciu specjalnego kombinezonu lub kamizelki wyposażonych w elektrody umieszczane na skórze oraz maszyny generującej impulsy elektryczne. Jest to oszczędzająca czas forma treningu, ponieważ sesje mogą trwać zaledwie 20 minut i zwykle zaleca się ich prowadzenie 1-2 razy na tydzień.
Trzeba jednak pamiętać, że trening EMS powinien być wykonywany pod okiem przeszkolonego trenera personalnego, aby dzięki temu można było osiągnąć najlepsze wyniki. Ponadto może nie być odpowiedni dla wszystkich, zwłaszcza osób z problemami zdrowotnymi, takimi jak problemy z sercem, ciąża lub wszczepione w ciało metalowe implanty.
Gdzie można korzystać z treningów EMS?
Takie rodzaje treningów są obecnie bardzo popularne, na przykład można bez większych trudności zapisać się na trening EMS we Wrocławiu. W tym mieście działają specjalne studia EMS, w których można skorzystać z treningów personalnych pod okiem doświadczonego trenera.
Profesjonalny trening EMS Wrocław – wejdź na stronę internetową, aby dowiedzieć się więcej na temat treningów EMS i zapisać się na swoją pierwszą sesję treningową!