Od kilku lat dieta bezglutenowa cieszy się dużą popularnością. Sporo ludzi stosuje ją bez wyraźnych wskazań medycznych. Warto jednak pamiętać, że dieta bezglutenowa tak naprawdę niezbędna jest głównie w przypadku osób z określonymi problemami zdrowotnymi, takimi jak np. celiakia. Kiedy jeszcze należy unikać glutenu? Jakie produkty spożywać, a co wyeliminować z jadłospisu?
Dieta bezglutenowa – kiedy stosować?
Dieta bezglutenowa zakłada całkowite wykluczenie glutenu, czyli mieszanki białek zawartych w zbożach, takich jak pszenica, jęczmień i żyto. Konieczne jest to przede wszystkim w przypadku pacjentów dotkniętych celiakią – chorobą autoimmunologiczną, na którą cierpią dzieci i osoby dorosłe. Schorzenie to polega na nietolerancji glutenu, którego działanie jest dla organizmu bardzo szkodliwe. Najczęstsze objawy celiakii to bóle żołądka, niedobory pokarmowe, niedowaga, przemęczenie i stany depresyjne. Dieta bezglutenowa stosowana jest też po zdiagnozowaniu choroby Duhringa. W tym wypadku spożycie glutenu skutkowałoby dolegliwościami skórnymi, m.in. rumieniem, krostkami i pęcherzami pojawiającymi się głównie na kolanach i łokciach.
Wiele osób zmuszonych jest do przejścia na tego typu formę odżywiania z powodu reakcji uczuleniowych. Alergia na gluten staje się coraz bardziej powszechna i objawia się m.in. biegunkami, torsjami, pokrzywką i atopowym zapaleniem skóry. Dieta bezglutenowa często zalecana jest również w przypadku schizofrenii, autyzmu, zespołu Downa, reumatoidalnego zapalenia stawów, raka jelit i choroby Hashimoto. Nie warto jednak eliminować glutenu bez wyraźnych powodów. Dieta bezglutenowa nie jest dobry pomysłem, gdy w grę wchodzi jedynie chęć np. zrzucenia zbędnych kilogramów. Dodatkowo może to wywołać problemy zdrowotne związane z niedoborami witamin, błonnika czy kwasu foliowego.
Dieta bezglutenowa – co jeść, a czego unikać?
Przejście na dietę bezglutenową wskazane jest po konsultacji ze specjalistą oraz wykonaniu określonych badań. W przypadku celiakii czy alergii konieczne jest całkowite wyłączenie glutenu. Oznacza to, że pacjent nie powinien spożywać produktów zawierających pszenicę, żyto i jęczmień oraz niecertyfikowany owies. Zrezygnować trzeba zatem z glutenowego pieczywa, kasz, większości dań mącznych (pierogi, kopyta, naleśniki, wypieki), wielu produktów mlecznych, potraw panierowanych, kawy zbożowej, piwa czy sosu sojowego. Można natomiast jeść wszystkie warzywa i owoce, rośliny strączkowe, ziemniaki, kukurydzę, jaja, mięso, ryby, ryż, jogurt naturalny, kefir, orzechy, miód, dżemy, kisiel, przyprawy, a także wszelkie produkty bezglutenowe, których dziś w sklepach nie brakuje (makarony, pieczywo, słodycze itp.).