Dieta kokosowa nie jest tak egzotyczna, jak mogłaby sugerować jej nazwa. Wbrew pozorom wcale jej podstawą nie jest zjadanie kokosów. Tutaj bazowym produktem jest olej kokosowy, który zawiera kwas laurynowy. On z kolei wpływa dobrze na metabolizm człowieka i przyspiesza go. W efekcie może on pozwolić na szybkie pozbycie się zbędnych kilogramów. Co warto wiedzieć o tej diecie?
Wyłącznie nierafinowany
Na polskim rynku możesz kupić dwa rodzaje oleju kokosowego. Do celów dietetycznych powinno się używać jedynie oleju nierafinowanego, który ma więcej składników odżywczych w swoim składzie. Co ważne, ma on też sporo kwasów nasyconych, więc doskonale sprawdza się także do smażenia. To olej wielozadaniowy. Można go spożywać, wykorzystywać do pielęgnacji włosów oraz skóry.
Zobacz także: Dieta owocowa – na czym polega?
Cztery etapy diety
Dieta kokosowa dzieli się aż na cztery etapy. Pierwsza faza trwa tylko trzy tygodnie. Podczas jej trwania należy ograniczyć spożycie słodyczy, ale można jeść warzywa i produkty białkowe. Druga faza trwa kolejne cztery tygodnie. W jej czasie można jeść to co wcześniej oraz koktajle bogate w błonnik. W trzeciej fazie stawia się szczególny nacisk na zdrowe węglowodany. Polega on głównie na spożywaniu zdrowych węglowodanów, czyli ziaren zbóż, owoców i warzyw. Ten etap diety jest prowadzony aż do uzyskania wymarzonej wagi. Ile to potrwa? To akurat zależy do wagi wyjściowej oraz od dziennej aktywności. Niezależnie jednak od tego, ile czasu zajęła trzecia faza, należy jeszcze przeprowadzić czwartą. To faza, której zadaniem jest rozszerzenie diety i równoczesne utrzymanie wagi. Nie można jednak zapominać, że nawet na tym etapie powrót do słodyczy i używek nie wchodzi w grę. Wstrzemięźliwość od nich powinna być utrzymana.
Zobacz także: Dieta cytrynowa – prosty sposób na oczyszczenie organizmu
Bez wad?
Niestety dieta kokosowa nie jest wolna od wad. Specjaliści zwracają uwagę, że spożywanie oleju kokosowego w dużej ilości może spowodować wzrost poziomu cholesterolu we krwi. Równie niebezpieczny dla zdrowia może być mało urozmaicony jadłospis. Zazwyczaj konieczna jest konsultacja z dietetykiem, bo ciężko jest samodzielnie zbilansować dietę, która odpowiada wymogom stawianym przez tę dietę. Łatwo więc doprowadzić do niedoborów niektórych składników odżywczych. Z racji unikania żywności o wysokim indeksie glikemicznym gwałtownie spada poziom glukozy we krwi. To z kolei może zaowocować gorszym samopoczuciem, osłabieniem i zawrotami głowy. Nie można też zapominać, że sam olej nierafinowany olej kokosowy to całkiem spory wydatek, więc cała dieta ostatecznie może okazać się dość droga.