Zielona hebata na odchudzanie

Herbata od lat znana jest, jako napój zawierający antyutleniacze. Do tego dochodzą jej właściwości odchudzające. Ale czy to naprawdę działa? Opinie na ten temat są różne.
Jak działa zielona herbata?

Zielona herbata w przeciwieństwie do czarnej nie ulega procesowi fermentowania, który niszczy katechiny z właściwościami antyutleniającymi zwanymi galusanem epigallokatechiny (ang. Epigallocatechin gallate - EGCG). EGCG w połączeniu z kofeiną, która znajduje się w herbacie, zwiększa potencjał organizmu w zakresie spalania kalorii.  
zielona herbata na odchudzanie

Zielona herbata ma także inne zalety. Antyutleniacze w niej zawarte pomagają w walce z rakiem, chorobami serca i innymi problemami zdrowotnymi. Ponieważ posiada ona duży potencjał, wiele badań poświęcono na jej wpływ na odchudzanie.

Wyniki tych badań były zróżnicowane. Większość badań pokazuje minimalną poprawę w zakresie odchudzania przy stosowaniu herbaty zielonej.

Badania na uniwersytecie w Maastricht skupiły się na wpływie herbaty na sukces w utrzymaniu wagi po odchudzaniu. Badania sprawdzały, czy połączenie zielonej herbaty i kofeiny zapobiega lub ogranicza powrót wagi po diecie, odchudzaniu. Wyniki są niejednoznaczne. Otóż nie widać żadnej różnicy pomiędzy osobami stosującymi zieloną herbatę a tymi, które jej nie stosowały. Okazało się, że niektóre osoby pijące herbatę przytyły więcej a to głównie za sprawą kofeiny.

Z kolei inne badania z roku 2005 pokazały inne rezultaty. Zbadano 2 grupy ludzi. Jedni pili herbatę oolong (półfermentowana), drudzy zieloną. U osób pijących herbatę zauważono pozytywne objawy jak:
- większy spadek wagi
- zmniejszony indeks BMI
- zmniejszona ilość tkanki tłuszczowej
- zmniejszona ilość złego cholesterolu LDS

Badani te rekomendują picie przynajmniej 4 filiżanek zielonej herbaty dziennie.

Niejasne są, więc do końca właściwości zielonej herbaty. Może ona mieć z kolei zły wpływ na niektóre osoby, zwłaszcza te uczulone na kofeinę czy teinę. Kofeina sama w sobie może niekorzystnie wpływać na organizm, gdyż stymuluje ona układ nerwowy i nie należy jej spożywać w dużych ilościach.

Dawkowanie

Zielona herbata uznawana jest za zioło. Nie jest, więc regulowana jak leki. Dlatego eksperci wskazują, że powinna być ona stosowana w formie naturalnej - jako herbata a nie w formie plastrów, suplementów diety, czy tabletek, które nie są regulowane w żaden sposób.

Można pić do 6 filiżanek zielonej herbaty dziennie. Jeśli jednak odczuwamy jakieś efekty uboczne w związku ze spożyciem kofeiny, należy zmniejszyć ilość filiżanek. Nawet, jeśli nie ma bezpośredniego powiązania między zieloną herbatą a odchudzaniem to inne jej właściwości, czynią ją korzystnym dla naszego zdrowia.