Trening na orbitreku

Trening na maszynie eliptycznej to trening całego ciała o niskim natężeniu. Jest to lepsza forma treningu od bieżni dla osób, które mają problemy ze stawami, gdyż trening ten nie obciąża ich mocno.
Niewątpliwie bardziej popularne są bieżnie, gdyż są one prostsze w obsłudze, wystarczy na nich biec lub iść. Podczas treningu na maszynie eliptycznej, należy najpierw nauczyć się koordynacji ruchów tak, aby poruszać rękami i nogami w dobrym tempie. Kiedy już opanuje się ruch to można wyciągnąć z orbitreka wiele dobrego. Mimo, że ilość kalorii jakie można spalić na bieżnie jest nieco większa to na orbitreku można równocześnie ćwiczyć i górną i dolną część ciała, górne i dolne mięśnie. Pozwalają na to drążki które można przesuwać do przodu i tyłu, jednocześnie wykonując ruchy nogami.

ćwiczenia na orbitreku

Zalety treningu na orbitreku

- podstawową zaletą takiego treningu jest to, że słabo obciąża stawy. Stopy stoją na pedałach i nie uderzają w twardą powierzchnię jak w przypadku biegania. Dlatego jest to idealna maszyna dla osób mających kontuzje stawów, lub osób w podeszłym wieku.

- jest to niewątpliwie ćwiczenie aerobowe, co oznacza, że pomogą utrzymać stały podwyższony puls i zwiększa zapotrzebowanie na tlen. To wszystko wpływa pozytywnie na metabolizm a co za tym idzie na spalanie zapasów tłuszczu.

- orbitrek pozwala na jednoczesny trening górnej i dolnej części ciała, pod tym względem jest to chyba najlepsze urządzenie domowe.

- ilość spalanych kalorii na orbitreku jest naprawdę niezła. Kobieta ważąca 75kg może podczas takiego 30 minutowego treningu spalić do 380 kalorii. Mężczyzna ważący 90kg może ich spalić nawet 480.

Wskazówki przy zakupie

Pamiętaj, aby przy zakupie zwrócić uwagę na to czy orbitrek ma zmienne nachylenie, czy łatwo da się kręcić pedałami, czy ma drążki dla rąk, czy jest cichy, czy można zmieniać opór i czy posiada wbudowany komputer pozwalający na pomiar pulsu, czy ilości spalonych kalorii.

Przykładowy trening na orbitreku

Tego typu trening można wykonywać co 2 dni. Trening powinien się zaczynać powoli a jego intensywność powinna narastać wraz z czasem. Warto pamiętać o tym, aby na koniec treningu zmniejszyć natężenie i pozwolić ciału się nieco ochłodzić.

Trening na orbitreku:
- rozgrzej się przez 5 minut
- ustaw najmniejszy opór i ćwicz na nim około 10 minut
- zwiększ poziom trudności i ćwicz kolejne 5 minut
- ustaw najtrudniejszy poziom i ćwicz na nim przez 5 minut
- ustaw średni poziom trudności - ćwicz 5 minut
- zmniejsz opór do niskiego i ćwicz 10 minut
- zejdź z maszyny i odpocznij przez 5 minut