Jedzenie powstrzymujące apetyt

Jedzenie powstrzymujące apetyt i głód może być twoim najlepszym sprzymierzeńcem w walce z nadmiarowymi kilogramami. Nawet jeśli z sukcesem zaczniesz stosowanie jakiejś diety to prędzej czy później pojawi się problem wilczego apetytu. To zjawisko jest zgubą każdej osoby się odchudzającej. To nagłe silne uczucie, które zmusza nas do sięgnięcia po czekoladę, chipsy czy ciastka jest niemalże nie do odrzucenia.
Prawda jest taka, że uczucie silnego głodu może trwać do około 15 minut, ale te minuty mogą wydawać się nieskończonością jeśli pozwolisz głodu skupić się na nim. Spróbuj raczej zająć swój umysł czymś innym tak aby przetrwać ten krótki okres silnego uczucia głodu.

jedzenie zatrzymujące apetyt

Niestety dla większości z nas to uczucie jest tak silne, że nie potrafimy się mu przeciwstawić. Jest to silniejsze niż chęć schudnięcie, jedzenia zdrowego pożywienia. W takim wypadku najlepiej będzie jeśli będziemy kontrolować apetyt poprzez zdrowe przekąski, które zabiją głód zanim go odczujesz.

Pokarmy powstrzymujące głód

Pokarmy zatrzymujące głód są nierozłączną częścią większości planów dietetycznych. Przyjrzyjmy się tym, które działają najlepiej.

Jabłka

Jeśli lubisz słodkie przekąski spróbuj jabłek. Jabłka są pełne błonnika, zawiera go więcej niż większość owoców, w tym grejpfrut. Błonnik jest tą częścią owoców i warzyw, która nie jest trawiona. Wypełnia on natomiast żołądek, dzięki czemu czujemy się bardziej syci. Oznacza to mniej jedzenia i mniej kalorii.

Jagody

Jagody i borówki również zawierają dużą ilość błonnika a poza tym są naprawdę przyjemnym kąskiem dla łakomczuchów.

Orzechy

Orzechy to kolejny pokarm zawierający błonnik. Najlepsze na zabicie apetytu są migdały i orzeszki ziemne. Badania dodatkowo pokazują, że migdały zmniejszają przyjmowanie tłuszczu przez nasze ciało.

jedzenie zatrzymujące apetyt

Świeże warzywa

Bogate w błonnik, z małą ilością kalorii i pełne różnych smaków. Surowe warzywa jak marchewka potrafią idealnie uśmierzyć każdy głód. Świetną przekąską potrafią być na przykład pomidory. Seler z kolei jest tym warzywem, które pomaga spalać więcej kalorii podczas jego trawienia niż sam zawiera.

Ostre jedzenie

Może wydawać się to dziwne ale to rzeczywiście działa. Żywność pikantna jak papryka Jalepeno wypali i otępi twoje kubki smakowe. Jeśli więc nie będziesz w stanie w pełni czuć jedzenia, nie będzie cię do niego tak ciągnąć. Ostre jedzenie poza tym przyspiesza metabolizm i dzięki temu pozwala na szybsze spalanie kalorii.

Ciepłe jedzenie

Ciepłe potrawy wydają się bardziej sycące, zwłaszcza na pusty żołądek. Staraj się jednak unikać tłustych potraw.

Herbata

Kubek gorącej herbaty (najlepiej bez cukru ani innych dodatków) pomoże ci wypełnić żołądek i powstrzyma chociaż na trochę głód. Najlepsza w tej kwestii jest zielona herbata ponieważ zawiera antyutleniacze, które zwiększą twój metabolizm i pomogą w usuwaniu toksyn.

Woda

Nic nie zwiększy twego metabolizmu lepiej niż woda. Twoje ciało potrzebuje odpowiedniego nawodnienia, aby w pełni funkcjonować. Staraj się spożywać do 8 szklanek nie gazowanej wody dziennie, dzięki czemu regularnie będziesz wypełniać żołądek zmniejszające przez to uczucie głodu. Pamiętaj jednak, że nie można przesadzać z ilością wody. Jej zbyt duża ilość jest szkodliwa dla zdrowia.

Wskazówki
- staraj się jeść małe porcje orzechów, warzyw lub owoców co parę godzin. Dzięki czemu silne uczucie głodu nigdy nie wystąpi.
- zjedz jabłko przed każdym głównym daniem, dzięki temu zjesz mniej.
- wypij szklankę wody 20 minut przed posiłkiem. Wypełni ona twój żołądek i pozwoli ci mniej zjeść. Nie będziesz dzięki temu "jeść oczami".