Dieta proteinowa

Dieta proteinowa zrobiła sporo szumu w ostatnich latach. Za wzrostem popularności diet wysokobiałkowych stoi fakt, że węglowodany powodują wzrost poziomu cukru we krwi, co zachęca nasz organizm do odkładania tłuszczu w komórkach tłuszczowych naszego ciała. Węglowodany złożone jak ryż, makaron to przykład tego typu węglowodanów. Dieta proteinowa skupia się na dostarczeniu organizmowi dużej dawki protein przy zminimalizowanej ilości węglowodanów.
Co jemy w diecie proteinowej?

W typowym dniu zaczynamy od śniadania złożonego z jajek i szynki, bekonu. Nie można spożywać chleba czy soku. Na obiad mięso (najlepiej chude) i sałatka z warzyw. Na kolację także zalecane jest mięso plus warzywa. Nie jemy chleba. Poza tym nie wolno jeść owoców i warzyw bogatych w cukier.

dieta proteinowa

Lista produktów bogatych w białko:

Pokarm Białko [g]

30g mięsa, ryby

7

1 duże jajko

6

100ml mleka

4

100ml nisko tłuszczowego jogurtu

6

100ml mleka sojowego

5

25g sera

7

50g twarogu

14

50g gotowanej fasoli

7

1/2 szklanki soczewicy

9

25g orzechów

7

2 łyżki masła orzechowego

8

50g warzyw

2Dieta proteinowa i utrata wagi w związku z utratą wody


Dieta proteinowa obniża poziom cukrów we krwi ale także może powodować nieco szybszy spadek wagi niż w przypadku innych diet. Jednak wynika to głównie z utraty wody z organizmu. Wynika to z faktu, że węglowodany we krwi powodują magazynowanie wody w organizmie. Więc gdy z powodu diety jest ich mniej tym samym mniej wody jest magazynowanej. Kiedy jednak zaczniesz znowu spożywać węglowodany znów "nabierzesz” wody.

Kłopoty z dietą proteinową

Ważnym punktem to rozważenia jest fakt, że dodatkowe kalorie, nie ważne jakiego pochodzenia, zawsze są przetwarzane i odkładana w formie tłuszczu. Dla ciała nie ma to znaczenia czy kalorie te będą pochodzić z węglowodanów, białka czy tłuszczu.

Innym problemem diety proteinowej jest cholesterol. Jedzenie bogate w biało jak np: jajka, sery, mięso niestety zawiera w sobie dużo cholesterolu. To niestety nie jest zdrowe, gdyż wysoki poziom cholesterolu może prowadzić w przyszłości do zatkania się żył. Inny problem to nerki, które ze względu na niski poziom węglowodanów, będącymi głównym źródłem energii, mogą zostać osłabione.