Dieta paleolityczna

Dieta paleolityczna znana także jako dieta jaskiniowca bazuje na diecie jaką najprawdopodobniej stosowali jaskiniowcy 2,5 milionów lat temu. Ich dieta składała się głównie z mięsa, owoców i warzyw, orzechów i nasion. Co najważniejsze nie było to jedzenie przetworzone, ale naturalne. Właśnie ze względu na swoją naturalność jest to świetna dieta dla osób chcących schudnąć. Na czym dokładnie polega ta dieta? Dowiedz się poniżej.
Pokarmy diety

Pokarmy, które powinny być spożywane w diecie paleolitycznej mogą być gotowane, mimo że zagorzali jej zwolennicy twierdzą, że aby uzyskać maksimum wartości odżywczych jedzenie powinno być spożywane w formie surowej. Nie wolno natomiast nic smażyć. Należy pozostać przy gotowaniu, grillowaniu lub pieczeniu.

dieta paleolityczna Mięso spożywane w diecie paleolitycznej powinno pochodzić ze zwierząt, które żyją na wybiegu a nie zamknięte w klatkach. Dzięki temu mogą one spożywać naturalne pożywienie a nie przetworzoną przez człowieka paszę. Ma to zwiększyć jakość mięsa oraz prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji przy jedzeniu mięsa surowego lub gotowanego. Mięsa nie wolno obtaczać bułką, mąką. Chleb jest zakazany w diecie. Mięso powinno być chude i niskotłuszczowe. Jajka mogą być spożywane, ale tylko z naturalnych źródeł a nie z farm.

Warzywa w diecie paleolitycznej powinny być jedzone w formie surowej. Nie ma zbyt wielu ograniczeń co do warzyw, jedynie rośliny strączkowe a więc fasola i groch, a także warzywa z dużą ilością skrobi jak ziemniaki.

Wśród owoców nie ma ograniczeń. Jeśli jednak chcesz schudnąć to należy unikać tych, które mają dużą zawartość cukru, czyli tych bardzo słodkich. Można tu wyróżnić mango, winogrona i banany. Powinno się raczej unikać picia soków oraz suszonych owoców. Najlepiej jeść po prostu świeże owoce.

Wszystkie orzechy i nasiona z wyjątkiem orzeszków ziemnych są dozwolone.

Nieprzetworzone oleje jak na przykład oliwa z oliwek, olej z orzechów oraz olej canola.

Woda, herbata bez mleka oraz soki z owoców i warzyw są dozwolone w rozsądnych ilościach. Trzymaj się z daleka od kawy i alkoholu. Od czasu do czasu można sobie pozwolić na wino przy obiedzie.

Pokarmy zabronione w diecie paleolitycznej

- ziarna: ryż, mąka, kukurydza
- rośliny strączkowe: fasola, groszek
- orzechy: orzeszki ziemne
- produkty mleczne: mleko, ser, jogurt, twaróg, masło, lody
- sól
- cukier
- przetworzone oleje: olej z kukurydzy, nasion soji, olej z orzeszków ziemnych
- warzywa ze skrobią: ziemniaki, buraki, maniok
- produkty z puszek, konserwowe
- drożdże

Podsumowanie

Jeśli na początku uznasz tą dietę za zbyt ekstremalną to zacznij powoli wyłączać z diety zakazane produkty, aż w końcu będziesz w stanie usunąć je wszystkie. Osoby, które zastosowały tą dietę zachwalają jej skuteczność. Na pewno w tym coś jest bo jedzenie naturalnego pożywienia musi być zdrowsze od mocno przetworzonego jakie kupujemy w marketach.