Dieta biegacza

Dieta odgrywa bardzo istotną rolę w tym jakim biegaczem będziemy, niemal tak samo jak trening. Bieganie to nie tylko samo bieganie, ale także odpowiednie odżywianie.
Plan diety

Aby w pełni wykorzystywać nasze ciało przy bieganiu potrzebne jest zdrowa dobrze zbalansowana dieta. Oto jak taka dieta powinna wyglądać.

dieta biegacza Licz kalorie

Tylko dlatego, że biegając spalamy dużo kalorii nie oznacza od razu, że możemy sobie pozwolić na wszystko na co mamy ochotę. Należy utrzymać odpowiedni stosunek pomiędzy zjadanymi kaloriami a spalonymi. Jeśli nie spalamy nadmiaru kalorii, należy oczywiście zmniejszyć spożycie kalorii. Dieta biegacza powinna się głównie opierać na kaloriach pochodzących w 50% z węglowodanów, 25% z tłuszczy i 25% z protein. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej proporcji między tym co jemy a tym co spalamy będziemy mogli także schudnąć, jeśli będziemy spalać więcej niż jemy.

Unikaj niektórych pokarmów

Zanim przejdziemy do tego co powinna zawierać w sobie dieta biegacza zobaczmy najpierw czego należy unikać. Oczywistym jest, że taka dieta nie może zawierać przetworzonego jedzenia, alkoholu, ostrych potraw, smażonych i słodkich produktów.

Co powinno się jeść?

Oto najważniejsze elementy właściwej diety biegacza:

Węglowodany: dostarczają energii potrzebnej do biegania. Najlepiej szukać ich w owocach, warzywach i pełnoziarnistych produktach jak chleb pełnoziarnisty, brązowy ryż. Więcej o węglowodanach dowiesz się tutaj: węglowodany.

Orzechy i nasiona: to zarówno źródło potrzebnych węglowodanów, ale także zdrowych tłuszczy nienasyconych i protein.

Mleko i produkty mleczne: dostarczają organizmowi protein potrzebnych do regeneracji, wzrostu mięśni oraz wapnia potrzebnego kościom.

Białko: białko to źródło energii i jak już było wspomniane budulec mięśni tak bardzo potrzebnych biegaczowi. Najlepsze źródła białka to oczywiście drób, ryby i jajka.

Tłuszcze: potrzebne są jedynie te zdrowe, nienasycone. Można je znaleźć w orzechach, oliwie z oliwek i rybach w formie kwasów Omega 3.

Woda: oczywiście nie można zapomnieć o dużej dawce wody, aby uniknąć odwodnienia oraz wypłukać wszystko to co nie jest nam potrzebne.

Ważne wskazówki dla diety:
- zawsze zjedz niewielką przekąskę przed biegiem
- nie obieraj owoców ze skórek, bo pozbawiasz się błonnika i wielu witamin
- staraj się tak dobierać posiłki, aby nie zabrakło ci w nich odpowiedniego źródła minerałów jak magnez, cynk, żelazo oraz witamin.
- nie pal bo to będzie miało wpływ na twoje wyniki w bieganiu