Detoks organizmu

Detoks organizmu ma za zadanie dać odpocząć organizmowi od przetwarzania pokarmów, pozwolić mu na wypłukanie wszelkich resztek pokarmowych. Nie jest to jednak metoda, którą warto i można stosować przy odchudzaniu. Ma ona jednak sens jeśli jest stosowana krótko i przed rozpoczęciem normalnej diety.
Codzienne życie naraża nas na wchłanianie toksyn, część z powietrza, wody którą pijemy a część z jedzenia, które jemy w ciągu dnia, często pozbawione błonnika. Z czasem nasz naturalny system służący detoksyfikacji może się zapchać, przestać być wydajnym. Przez to część toksyn może nie zostać wydalonych z organizmu i może dojść do zatrucia.

detoks

Detoks pozwala ciału naturalnie się oczyścić poprzez zablokowanie jedzenia i zastąpienie go jedynie sokami warzyw i owoców, ziołowymi herbatami itp. Pamiętać jednak należy, że powinien on trwać możliwie krótko, do kilku dni.

Efektywność detoksu to kwestia wielu sporów. Jest wiele głosów mówiących, że stosowanie detoksu nie jest niczym dobrym dla naszego organizmu. Nie ma wiarygodnych badań, które potwierdzałyby skuteczność w usuwaniu toksyn, przez tego typu metody. Poza tym detoks wiąże się z występowaniem zawrotów głowy, objawami anemii, nieregularnym rytmem serca oraz z innymi efektami ubocznymi.

Jeśli jednak i tak chcesz spróbować detoksu to najlepiej zrobić to pod okiem specjalisty dietetyka. Jest to szczególnie ważne jeśli mamy jakąś chorobę i w sposób ciągły zażywamy leki.

detoks

Najpopularniejsze detoksy


Dieta oczyszczająca jelita: dieta, która trwa od 1 do 3 dni. Bazuje na spożyciu naturalnych i świeżych warzyw i owoców z dużą ilością błonnika. Podczas diety należy również pić dużo wody i spożywać nasiona psyllium.

Dieta cytrynowa: polega na piciu napoju zbliżonego do lemoniady przez określony okres czasu. Jest to dość ekstremalna dieta i lepiej jej nie stosować samemu.

Detoks może, ale nie musi pomóc twemu ciału w pozbyciu się nadmiaru toksyn. Tak naprawdę jedynym lekarstwem na to jest pozbycie się ich z jedzenia, które codziennie spożywamy. To co codziennie jemy powoduje nagromadzenie się toksyn. Należy więc wyeliminować produkty, które powodują tą kumulację. Prawidłowa dieta powinna zawierać duże ilości warzyw i owoców, które zawierają dużo błonnika pozwalającego na szybsze usuwanie resztek pokarmu z organizmu.