Bieżnia czy rower stacjonarny

To pytanie zadaje sobie wiele osób chcących zakupić maszynę do treningu aerobowego w domu. Niewątpliwie obie są najbardziej popularnym wyborem wśród urządzeń tego typu. Obie mają swoje zalety. Zobaczmy co różnie te dwa urządzenia.
Porównywanie bieżni z rowerem nie jest łatwe, jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Spalanie kalorii

To jedna z najważniejszych właściwości, ćwiczymy przecież, aby spalić nadmiar kalorii. Które urządzenie jest więc lepsze pod tym względem? Badani pokazują, że jednak bieżnia daje lepsze rezultaty. Otóż biegnąc z prędkością około 10 km/h możemy spalić od 700 do 800 kalorii w ciągu godziny. Tyle samo trwający trening na rowerze ze średnią prędkością od 12 do 15 km/h pozwoli spalić od 500 do 600 kalorii. Tak więc jeśli chodzi o kalorie to spór ewidentnie wygrywa bieżnia.

bieżnia czy rower

Znudzenie


Ten czynnik to indywidualna opinia użytkownika. Dla osób lubiących biegać wyborem oczywistym będzie bieżnia. Dla tych co lubią kręcić pedałami naturalnym wyborem będzie rower stacjonarny. Dodatkowym czynnikiem będzie stopień zaawansowania maszyny. Im więcej bajerów jak możliwość modyfikowania trasy a mianowicie jej odwzorowanie poprzez zmianę oporu, nachylenia bieżni itp. tym później pojawi się znudzenie.

Bezpieczeństwo

Jedną z rzeczy nad którymi warto się zastanowić jest bezpieczeństwo. Wystąpienie jakiejś kontuzji jest dużo bardziej prawdopodobne na bieżni, na której trzeba cały czas utrzymywać balans ciała. Szansa, że spadniemy z roweru stacjonarnego jest dużo mniejsza. Rower jest też bardziej komfortowy bo ma siedzenie.

Zajmowane miejsce

Tutaj niewątpliwie wygrywa rower, który potrzebuje dużo mniej miejsca i bez problemu zmieści się w większości mieszkań.

Ekonomia

Podobnie jeśli chodzi o pieniądze to zakup rowera jest dużo tańszy. Bieżnia jest droższa po zawiera silnik, który kręci taśmą bieżni. Poobiera ona także dużo więcej prądu.

Z punktu widzenia większości ludzi rower w domu jest dużo lepszym pomysłem niż bieżnia. Zajmuje mniej miejsca, jest tańszy w zakupie i użytkowaniu. Na rowerze możemy spalić nieznacznie mniej kalorii niż na bieżni. Nie ma co ukrywać, że oba urządzenia świetnie nadają się do spalania tłuszczu w domu. Niezależnie więc co wybierzesz, trening na jednym z nich będzie miał pozytywny wpływ na twój wygląd, samopoczucie i zdrowie.