Bieżnia czy orbitrek

Wiele osób chcących kupić domowy sprzęt do ćwiczeń zastanawia się co jest lepsze orbitrek, czy może bieżnia. Obie maszyny mają swoje wady i zalety, przyjrzyjmy się im bliżej.
Bieżnia jest na rynku dłużej i niewątpliwie jest to najpopularniejsza maszyna do ćwiczeń w domu. Maszyny eliptyczne pojawiły się w latach 90-tych i od tego czasu zbierają coraz więcej zwolenników.

Bieżnia kontra orbitrek

Wybór zależy od tego do czego ma na taka maszyna służyć. Bieżnia gwarantuje nieznacznie wyższe spalanie kalorii, ale kosztem obciążenia stawów.

Jeśli jesteś osobą lubiącą bardzo biegać i dużo biegającą to oczywistym wyborem będzie bieżnia. Ona gwarantuje najlepszy sposób na przygotowanie formy biegowej.

bieżnia czy orbitrek

Zaletą orbitreka jest to, że daje on możliwość ćwiczenia całego ciała. To dzięki drążkom, za które można złapać i poruszać w przód i w tył. Ćwicząc więc na orbitreku możesz jednocześnie ćwiczyć ręce, ramiona oraz dolną część ciała. Jest to spora zaleta bo jedna maszyna daje możliwość treningu niemal całego ciała.

Bieżnia jak już wspomniałem gwarantuje większe spalanie kalorii, gdyż trening na niej wymaga większej intensywności a co za tym idzie wyższego pulsu. Z tym oczywiście związana jest większa ilość spalanych kalorii.

Na maszynie eliptycznej, aby uzyskać ruch można używać zarówno rąk jak i nóg. W przypadku bieżni napędem są nasze nogi. Dlatego też trening na orbitreku nie jest tak intensywny i niesie ze sobą niższe spalanie kalorii.

Jedną z głównych wad bieżni jest to, że mocno obciąża stawy, co może mieć duże znaczenie w przypadku osób mających problemy z kolanami, kostkami itp.

Z kolei orbitreki nie obciążają stawów i dlatego jest to lepsze urządzenie dla osób z chorymi stawami i dla osób w podeszłym wieku.

Jeśli dalej masz wątpliwości co wybrać to wiedz, że obie maszyny dobrze nadają się do spalania kalorii i do uprawiania na nich efektywnych ćwiczeń. Wybór więc zależy od tego co bardziej będzie ci osobiście pasować i na czym będziesz chcieć ćwiczyć.